Hoppa till innehål

Läkemedelslogistik i realtid

Norsk Medisinaldepot AS (NMD) är en av Norges största leverantörer av läkemedel och hälsoprodukter, med cirka 3 000 anställda och en helt ägd apotekskedja, Vitus, med mer än 300 apotek över hela Norge. Det finns också ett franchisekoncept, Ditt Apotek, för oberoende privatägda apotek.

En plattform för hela verksamheten

Huvudkontoret och det centrala lagret är belägna i Alna norr om Oslo, medan norra Norge betjänas från distributionscentret i Harstad. NMD är också en tredjepartslogistikleverantör (3PL) som hjälper internationella producenter av läkemedel och hälsoprodukter att distribuera sina varumärkesprodukter i enlighet med norska marknadskrav. Multi-klientstödet i WMS från IMI  gör det möjligt att skräddarsy tjänster och lagerprocesser efter varje 3PL-klients behov.

IMI:s WMS-lösning används på båda platserna för att möjliggöra högpresterande lagerproduktion med mycket korta ledtider och strikta spårbarhetskrav, integrerad med avancerad plockautomation och transportsystem.

Sigrid-Hov-Fodnaess-230x300
Med WMS från IMI kan vi erbjuda en skräddarsydd och lokaliserad distributionsservice som gör det enkelt för våra uppdragsgivare att nå och betjäna sina kunder i Norge.
Sigrid Hov Fodnaess
IT-direktör, Norsk Medisinaldepot & Regional IT-chef för Scandinavia at McKesson Europe
colorful-pills-and-capsules-on-light-blue-backgrou-2026-03-24-08-01-43-utc

Utmaningen

NMD behövde centralisera sin leveranskedjeverksamhet och förbättra integrationen och insynen över kanaler och juridiska enheter för orderhantering, logistik, fakturering och distribution. De ville också utforska möjligheter inom digital handel för att bättre kunna betjäna sina kunder.

Lösningen

IMI:s lagerhanteringssystem integrerar internetbaserad handel och orderuppfyllelse med avancerade logistikfunktioner för högvolymsgenomförande. Multi-klientstödet gör det möjligt att skräddarsy tjänster och lagerprocesser efter varje 3PL-klients behov, och lösningen stöder NMD:s skalbarhet och förvärvsstrategi.

Resultatet

Untitled (LinkedIn Post) (6)

Beställningar före kl. 17 levereras nästa dag

Untitled (LinkedIn Post)

En enhetlig kontaktpunkt för kunden över alla kanaler

Untitled (LinkedIn Post) (13)

Ett enda IT-system för 6 länder

Framgångsrika företag som använder IMIs robusta system

postnord tpl
schenker
Bring_logo.svg
aimn logo
1000px_logo_dollarstore
webhallen logo
hemtex-logo
apotekethjartat
images (1)
ahlsell
Primark_Stores_Logo.svg

IMI Supply Chain Solutions

Logistics delivered.

ISO27001

Ett ISO 27001:2022-certifierat företag.