Tokmanni
Snabb tillväxt i e-handel ställer nya krav på lagerprocesser
“Vi var begränsade till ett maximalt antal av 24 order per plockbatch oavsett antalet rader, så vid ordrar med endast en orderrad körde vi ofta runt med nästan tomma rullburar.”
– Antti Tikkakoski, IT-produktägare, Tokmanni
Utmaningen
Växande e-handel visar på begränsningar i plock- och packningsflödet
Tokmannis snabba tillväxt inom e-handel gjorde det tydligt att befintliga processer behövde utvecklas.
Plock- och packningsprocesserna var separerade och baserade på äldre system. Det skapade ineffektivitet och gjorde det svårt att utnyttja kapaciteten fullt ut.
Samtidigt uppstod problem i integrationerna mellan systemen. Fel i gränssnitten kunde stoppa packningen av nya order, vilket snabbt påverkade hela flödet. I vissa fall behövde plockningen begränsas eftersom utrymmet för order i väntan på packning var begränsat. Detta fick direkt påverkan på leveranstiderna.
Med fortsatt tillväxt, samt en prognos om upp till 50 000 SKU i lagret, ökade behovet av stabila, skalbara och mer sammanhängande processer.
Lösningen
Integrerat WMS samlar plockning och packning i ett flexibelt flöde
Efter att ha utvärderat flera alternativ valde Tokmanni att uppgradera sitt befintliga WMS från IMI, i stället för att ersätta det.
Lösningen innebar ett modulärt och konfigurerbart system där plockning och packning integrerades i ett och samma flöde. Packstationen förändrade arbetssättet i grunden. Detta gjorde det möjligt att arbeta mer flexibelt och minska beroendet mellan momenten.
Samtidigt konsoliderades processerna till ett system. Det gav bättre kontroll och minskade risken för integrationsfel. Förändringar i processen kan nu hanteras centralt, vilket förenklar både underhåll och utveckling.
Lösningen är också skalbar. Satellitlager kan snabbt kopplas på vid behov, exempelvis under högsäsong, med full synlighet och kommunikation mellan enheterna.
Det långsiktiga samarbetet med IMI var en viktig faktor i beslutet, särskilt när det gäller support och förståelse för verksamheten.
“Efter att ha granskat de funktioner vi behövde hade IMI:s senaste version fler tillgängliga alternativ än något annat, och dessutom skulle installation och implementering av ett helt nytt system ha varit mycket dyrare och tidskrävande. Det blev ett enkelt beslut till slut.”
– Antti Tikkakoski, IT-produktägare, Tokmanni
“Med IMI:s packstationsmodul behöver vi inte längre oroa oss för den faktiska kundordern medan vi plockar, till skillnad från det tidigare systemet. Nu kan vi plocka hela rullburar med onlinekundordrar och skanna produktens streckkod i packstationen för att bekräfta den korrekta kundordern”
– Antti Tikkakoski, IT-produktägare, Tokmanni
Med IMI fick de:
+30% plockeffektivitet i e-handel
Integrerat plock- och packflöde
Minskade integrationsfel
+20 % e-handelseffektivitet
Framgångsrika företag som använder IMI:s robusta system
IMI Supply Chain Solutions
